Skip to content

86 Cameron RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
May 9, 2007

Property Information

Block283
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,489
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,500
53%
Improvement Value:$144,600
47%
Total Assessment$307,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,831+3.4%
2024$10,472+2.6%
2023$10,202+0.7%
2022$10,134+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 9330, Page 225

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 8101, Page 467

Property Built

Built

Year Built: 1951