Skip to content

39 Merritt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1910

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 30, 2010

Property Information

Block21
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,156
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
63%
Improvement Value:$99,800
37%
Total Assessment$269,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,516+3.4%
2024$9,200+2.6%
2023$8,963+0.7%
2022$8,903+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 489, Page 2373

Property Built

Built

Year Built: 1910