Skip to content

101 W Central AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1920

Last Sale Price
$206,275
Last Sale Date
Apr 30, 2004

Property Information

Block5
Lot48
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,174
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
60%
Improvement Value:$105,200
40%
Total Assessment$265,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,354+3.4%
2024$9,043+2.6%
2023$8,810+0.7%
2022$8,752+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$206,275
DeedBook 8686, Page 117

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 8497, Page 872

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 7656, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1920