Skip to content

216 S Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1962

Owner
---
Last Sale Price
$589,000
Last Sale Date
Feb 21, 2025

Property Information

Block220
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,107
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,500
56%
Improvement Value:$118,700
44%
Total Assessment$272,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,600+3.4%
2024$9,282+2.6%
2023$9,042+0.7%
2022$8,983+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$589,000
Sq Ft1,107DeedBook 5472, Page 1995Recorded4/3/2025

Property Sale

Sale
$387,500
DeedBook 9393, Page 373

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 8821, Page 694

Property Sale

Sale
$329,600
DeedBook 8635, Page 318

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 8286, Page 829

Property Built

Built

Year Built: 1962