Skip to content

40 Lake StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 25, 2002

Property Information

Block226
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
52%
Improvement Value:$135,900
48%
Total Assessment$283,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,013+3.4%
2024$9,681+2.6%
2023$9,431+0.7%
2022$9,369+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 8515, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1956