Skip to content

20 Lake StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1936

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Sep 29, 2004

Property Information

Block226
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage866
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,200
66%
Improvement Value:$72,800
34%
Total Assessment$216,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,118-3.4%
2024$7,366+2.6%
2023$7,176+0.7%
2022$7,128+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 8741, Page 803

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 8116, Page 916

Property Built

Built

Year Built: 1936