Skip to content

161 Woodbine StreetBergenfield, NJ 07621

Industrial

Last Sale Price
$7,500,000
Last Sale Date
Apr 19, 2021

Property Information

Block228
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,216,600
56%
Improvement Value:$1,718,400
44%
Total Assessment$3,935,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$138,787+3.4%
2024$134,184+2.6%
2023$130,721+0.7%
2022$129,855+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$7,500,000
DeedBook 4214, Page 1493Recorded6/15/2021