Skip to content

199 Woodbine StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1983
Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Apr 2, 2014

Property Information

Block228
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionM1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$896,100
84%
Improvement Value:$165,800
16%
Total Assessment$1,061,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,453+3.4%
2024$36,211+2.6%
2023$35,276+0.7%
2022$35,043+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

DeedBook 1655, Page 1915Recorded4/22/2014

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 448, Page 1734

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 9133, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1983