Skip to content

91 Woodbine StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1965
Industrial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jan 4, 2019

Property Information

Block228
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$588,600
88%
Improvement Value:$80,300
12%
Total Assessment$668,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,592+3.4%
2024$22,809+2.6%
2023$22,221+0.7%
2022$22,074+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

DeedBook 3153, Page 186Recorded1/10/2019

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 9164, Page 276

Property Sale

Sale
$219,500
DeedBook 8695, Page 880

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 8130, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1965