Skip to content

106 Roosevelt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1964

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 16, 2021

Property Information

Block119
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF1G1S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,970
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,100
48%
Improvement Value:$174,400
52%
Total Assessment$338,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,939+3.4%
2024$11,543+2.6%
2023$11,245+0.7%
2022$11,171+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,970DeedBook 4159, Page 100Recorded5/20/2021

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 8284, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 1964