Skip to content

392 Windsor RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1959

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Jul 12, 2018

Property Information

Block229
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF1G2S 1-FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,012
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,900
42%
Improvement Value:$240,800
58%
Total Assessment$413,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,591+3.4%
2024$14,107+2.6%
2023$13,743+0.7%
2022$13,652+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft2,012DeedBook 3026, Page 651Recorded8/14/2018

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 8580, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1959