Skip to content

393 Greenwich StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block229
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
51%
Improvement Value:$151,600
49%
Total Assessment$311,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,990+3.4%
2024$10,626+2.6%
2023$10,351+0.7%
2022$10,283+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956