Skip to content

51 Greenwich DriveBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 2020

Property Information

Block229
Lot33
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,201
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,800
46%
Improvement Value:$199,900
54%
Total Assessment$367,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,969+3.4%
2024$12,539+2.6%
2023$12,215+0.7%
2022$12,134+57.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,001DeedBook 3488, Page 1164Recorded2/4/2020

Property Sale

Sale
$262,000

From:

To:

Sq Ft1,001DeedBook 2919, Page 616Recorded4/23/2018

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook 8691, Page 884

Property Built

Built

Year Built: 1949