Skip to content

28 Morgan StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Apr 28, 2020

Property Information

Block229
Lot51
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,200
58%
Improvement Value:$108,800
42%
Total Assessment$261,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,205+3.4%
2024$8,900+2.6%
2023$8,670+3.7%
2022$8,363+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,228DeedBook 3604, Page 467Recorded5/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1949