Skip to content

5 Paula DriveBergenfield, NJ 07621

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2014

Property Information

Block229
Lot65
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,800
49%
Improvement Value:$165,600
51%
Total Assessment$326,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,512+3.4%
2024$11,130+2.6%
2023$10,843+0.7%
2022$10,771+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$339,500
DeedBook 8737, Page 953

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 8557, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1986