Skip to content

80 W Broad StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1946

Last Sale Price
$233,000
Last Sale Date
Jul 10, 2013

Property Information

Block229
Lot75
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,500
54%
Improvement Value:$126,500
46%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,699+3.4%
2024$9,378+2.6%
2023$9,136+0.7%
2022$9,075+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$233,000

From:

To:

Sq Ft1,740DeedBook 1462, Page 1085Recorded7/22/2013

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 9614, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1946