Skip to content

48 Woodbine StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1948
Industrial

Last Sale Price
$607,500
Last Sale Date
Aug 1, 2014

Property Information

Block229
Lot76
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$442,900
68%
Improvement Value:$207,100
32%
Total Assessment$650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,926+3.4%
2024$22,165+2.6%
2023$21,593+0.7%
2022$21,450+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$607,500

From:

To:

DeedBook 1732, Page 286Recorded8/19/2014

Property Built

Built

Year Built: 1948