Skip to content

12 Morgan StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block229
Lot54
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,256
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,300
44%
Improvement Value:$197,700
56%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,345+3.4%
2024$11,935+42.3%
2023$8,385+0.7%
2022$8,329+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,256DeedBook 4274, Page 1940Recorded7/16/2021

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 9576, Page 272

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 8561, Page 997

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 8204, Page 604

Property Built

Built

Year Built: 1949