Skip to content

96 Sussex RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jul 30, 2018

Property Information

Block318
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,100
47%
Improvement Value:$188,100
53%
Total Assessment$357,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,598+3.4%
2024$12,181+2.6%
2023$11,866+0.7%
2022$11,788+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,736DeedBook 3085, Page 608Recorded10/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1948