Skip to content

106 Greenwich DriveBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block238
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,256
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,900
72%
Improvement Value:$60,100
28%
Total Assessment$217,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,654+3.4%
2024$7,400+2.6%
2023$7,209+0.7%
2022$7,161+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1949