Skip to content

143 New Bridge RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$392,500
Last Sale Date
Sep 28, 2005

Property Information

Block242
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,289
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,700
58%
Improvement Value:$121,400
42%
Total Assessment$289,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,197+3.4%
2024$9,858+2.6%
2023$9,604+0.7%
2022$9,540+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$392,500
DeedBook 8931, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1950