Skip to content

91 Frederick PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$394,353
Last Sale Date
Mar 7, 2022

Property Information

Block335
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,500
60%
Improvement Value:$128,500
40%
Total Assessment$320,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,348+3.4%
2024$11,938+2.6%
2023$11,630+0.7%
2022$11,553+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$394,353
Sq Ft1,320DeedBook 4627, Page 1618Recorded3/22/2022

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft1,320DeedBook 4321, Page 1747Recorded8/10/2021

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 2135, Page 2001Recorded12/18/2015

Property Sale

Sale
$373,000
DeedBook 8712, Page 989

Property Built

Built

Year Built: 1949