Skip to content

58 Sussex RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1947

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Oct 12, 2020

Property Information

Block311
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,267
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,200
58%
Improvement Value:$121,100
42%
Total Assessment$288,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,168+3.4%
2024$9,831+2.6%
2023$9,577+0.7%
2022$9,514+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,267DeedBook 4028, Page 1806Recorded3/23/2021

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,267DeedBook 2603, Page 1994Recorded5/5/2017

Property Sale

Sale
$286,000
DeedBook 8565, Page 141

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 8283, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1947