Skip to content

86 School StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1928

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 29, 2018

Property Information

Block243
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,100
48%
Improvement Value:$155,200
52%
Total Assessment$296,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,451+3.4%
2024$10,104+2.6%
2023$9,843+0.7%
2022$9,778+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 3203, Page 1261Recorded3/20/2019

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 8794, Page 275

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 7887, Page 838

Property Built

Built

Year Built: 1928