Skip to content

45 W Broad StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1951
Industrial

Last Sale Price
$837,500
Last Sale Date
Mar 22, 2016

Property Information

Block243
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB-CB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$532,800
68%
Improvement Value:$250,300
32%
Total Assessment$783,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,620+3.4%
2024$26,704+2.6%
2023$26,015+0.7%
2022$25,842+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$837,500
DeedBook 2219, Page 2492

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 7764, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 1951