Skip to content

82 School StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block243
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF3G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,600
59%
Improvement Value:$107,500
41%
Total Assessment$263,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,280+3.4%
2024$8,972+2.6%
2023$8,740+0.7%
2022$8,682+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926