Skip to content

78 School StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1957

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Apr 15, 2005

Property Information

Block243
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF3G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,100
52%
Improvement Value:$129,300
48%
Total Assessment$270,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,537+3.4%
2024$9,221+2.6%
2023$8,983+0.7%
2022$8,923+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 8805, Page 756

Property Built

Built

Year Built: 1957