Skip to content

94 Smith AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block246
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
51%
Improvement Value:$136,700
49%
Total Assessment$276,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,759+3.4%
2024$9,435+2.6%
2023$9,192+0.7%
2022$9,131+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1921