Skip to content

61 Murray Hill TerraceBergenfield, NJ 07621

Built 1965

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Nov 13, 2003

Property Information

Block247
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,124
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,500
46%
Improvement Value:$187,700
54%
Total Assessment$348,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,281+3.4%
2024$11,874+2.6%
2023$11,567+0.7%
2022$11,491+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 8639, Page 732

Property Built

Built

Year Built: 1965