Skip to content

69 E Broad StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
May 15, 2006

Property Information

Block247
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,518
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
54%
Improvement Value:$127,600
46%
Total Assessment$277,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,791+3.4%
2024$9,466+2.6%
2023$9,222+0.7%
2022$9,161+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 9095, Page 177

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 8955, Page 14

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 8461, Page 436

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 8175, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 1926