Skip to content

100 Beucler PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1954

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
May 10, 2014

Property Information

Block247
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF1G2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,017
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,600
40%
Improvement Value:$233,200
60%
Total Assessment$387,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,678+3.4%
2024$13,224+2.6%
2023$12,883+0.7%
2022$12,797+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft2,017DeedBook 1723, Page 2167Recorded8/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 1954