Skip to content

69 Murray Hill TerraceBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block247
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionSCB1G2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,938
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,100
46%
Improvement Value:$184,100
54%
Total Assessment$343,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,105+3.4%
2024$11,703+2.6%
2023$11,401+0.7%
2022$11,326+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1921