Skip to content

16 Elm Street(Unit C0001)Bergenfield, NJ 07621

Built 1985

Last Sale Date
Mar 24, 2010

Property Information

Block251
Lot5
QualifierC0001
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage861
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
50%
Improvement Value:$90,100
50%
Total Assessment$180,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,352+3.4%
2024$6,141+2.6%
2023$5,983+0.7%
2022$5,943+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 415, Page 2202

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 9197, Page 494

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 8562, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1985