Skip to content

16 Elm Street(Unit C0015)Bergenfield, NJ 07621

Built 1985

Last Sale Price
$199,900
Last Sale Date
Jan 14, 2020

Property Information

Block251
Lot5
QualifierC0015
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,026
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
47%
Improvement Value:$101,500
53%
Total Assessment$191,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,754+3.4%
2024$6,530+2.6%
2023$6,362+0.7%
2022$6,320+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$199,900
Sq Ft1,026DeedBook 3535, Page 226Recorded3/6/2020

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8707, Page 294

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 8199, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 1985