Skip to content

16 Elm Street(Unit C0014)Bergenfield, NJ 07621

Built 1985

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
Jan 5, 1999

Property Information

Block251
Lot5
QualifierC0014
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage971
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
48%
Improvement Value:$97,500
52%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,613+3.4%
2024$6,394+2.6%
2023$6,229+0.7%
2022$6,188+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 8138, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 1985