Skip to content

16 Elm Street(Unit C0011)Bergenfield, NJ 07621

Built 1985

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
May 30, 2018

Property Information

Block251
Lot5
QualifierC0011
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage861
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
50%
Improvement Value:$89,500
50%
Total Assessment$179,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,331+3.4%
2024$6,121+2.6%
2023$5,963+0.7%
2022$5,924+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$178,000

From:

To:

Sq Ft861DeedBook 2966, Page 2354Recorded6/14/2018

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 9491, Page 203

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 8879, Page 384

Property Built

Built

Year Built: 1985