Skip to content

25 Magnolia StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Date
Dec 12, 2001

Property Information

Block252
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,124
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
63%
Improvement Value:$87,300
37%
Total Assessment$237,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,120+3.5%
2024$7,842-0.5%
2023$7,883+0.7%
2022$7,831+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 8433, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1926