Skip to content

21 Magnolia StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2021

Property Information

Block252
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,226
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,500
42%
Improvement Value:$227,500
58%
Total Assessment$390,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,755+3.4%
2024$13,299+2.6%
2023$12,956+0.7%
2022$12,870+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft3,226DeedBook 2138, Page 2473Recorded12/23/2015

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8270, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 1926