Skip to content

29 Magnolia StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 19, 2015

Property Information

Block252
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage984
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
61%
Improvement Value:$95,900
39%
Total Assessment$245,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,673+3.4%
2024$8,385+2.6%
2023$8,169+0.7%
2022$8,115+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft984DeedBook 1977, Page 1831Recorded6/29/2015

Property Sale

Sale
$207,500
DeedBook 988, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1926