Skip to content

275 S Washington AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1956
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Apr 30, 2025

Property Information

Block253
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionFB1S 1 STORE
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$664,800
63%
Improvement Value:$385,200
37%
Total Assessment$1,050,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,034+3.4%
2024$35,805+2.6%
2023$34,881+0.7%
2022$34,650+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,450,000
DeedBook 5512, Page 61Recorded5/23/2025

Property Built

Built

Year Built: 1956