Skip to content

333 S Washington AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1959
Commercial

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jun 29, 2020

Property Information

Block257
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionBCB2S 2 APTS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,600
59%
Improvement Value:$185,400
41%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,872+3.4%
2024$15,345-11.4%
2023$17,311+46.4%
2022$11,824+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 3694, Page 477Recorded9/4/2020

Property Built

Built

Year Built: 1959