Skip to content

234 S Washington AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1951
Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block250
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2G1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$481,000
95%
Improvement Value:$24,000
5%
Total Assessment$505,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,811+3.4%
2024$17,221+2.6%
2023$16,776+0.7%
2022$16,665+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 3922, Page 125Recorded1/21/2021

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 8360, Page 761

Property Built

Built

Year Built: 1951