Skip to content

60 Brookview TerraceBergenfield, NJ 07621

Built 1939

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Nov 13, 2003

Property Information

Block261
Lot108
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,884
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,100
44%
Improvement Value:$194,900
56%
Total Assessment$346,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,203+3.4%
2024$11,799+2.6%
2023$11,494+0.7%
2022$11,418+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 8636, Page 439

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8074, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1939