Skip to content

29 Simpson CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1984

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 30, 2020

Property Information

Block261
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,870
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,400
41%
Improvement Value:$268,100
59%
Total Assessment$453,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,995+3.4%
2024$15,464+2.6%
2023$15,065+0.7%
2022$14,966+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,870DeedBook 3650, Page 1443Recorded7/24/2020

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 8054, Page 443

Property Built

Built

Year Built: 1984