Skip to content

96 E Broad StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1910

Last Sale Price
$286,000
Last Sale Date
Dec 13, 2017

Property Information

Block261
Lot30
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage880
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,100
66%
Improvement Value:$73,300
34%
Total Assessment$213,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,527+3.4%
2024$7,277+2.6%
2023$7,089+0.7%
2022$7,042+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$286,000

From:

To:

Sq Ft880DeedBook 2854, Page 1398Recorded2/1/2018

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 1293, Page 1851

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 171, Page 991

Property Sale

Sale
$367,000
DeedBook 9174, Page 392

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 8714, Page 212

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 7952, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1910