Skip to content

87 E Broad StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2002

Property Information

Block261
Lot39
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,543
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,700
45%
Improvement Value:$179,000
55%
Total Assessment$324,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,452+3.4%
2024$11,072+2.6%
2023$10,787+0.7%
2022$10,715+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956