Skip to content

49 Brook StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Date
Sep 21, 1993

Property Information

Block261
Lot85
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,172
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,400
60%
Improvement Value:$89,600
40%
Total Assessment$224,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,900+3.4%
2024$7,638+2.6%
2023$7,441+0.7%
2022$7,392+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7640, Page 360

Property Built

Built

Year Built: 1926