Skip to content

24 Brookview TerraceBergenfield, NJ 07621

Built 1939

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jun 23, 2022

Property Information

Block261
Lot99
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,388
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,500
52%
Improvement Value:$142,700
48%
Total Assessment$297,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,482+3.4%
2024$10,135+8.6%
2023$9,328+0.7%
2022$9,266+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft1,388DeedBook 4739, Page 918Recorded7/13/2022

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 8238, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1939