Skip to content

15 Brookview TerraceBergenfield, NJ 07621

Built 1940

Last Sale Date
Dec 4, 2009

Property Information

Block262
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,548
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,000
57%
Improvement Value:$119,400
43%
Total Assessment$280,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,890+3.4%
2024$9,562+2.6%
2023$9,315+0.7%
2022$9,253+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 368, Page 1746

Property Built

Built

Year Built: 1940