Skip to content

23 Brookview TerraceBergenfield, NJ 07621

Built 1939

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
May 26, 2016

Property Information

Block262
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,000
57%
Improvement Value:$120,300
43%
Total Assessment$278,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,816+3.4%
2024$9,490+2.6%
2023$9,245+0.7%
2022$9,184+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 2295, Page 1150Recorded6/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 1939